×

Weekly Town Meeting List, July 16-20, 2018


Friday, July 13, 2018
​Ashfield

Sewer Commission: Tuesday 5 p.m. at Wastewater Treatment Plant.

Parks Commission: Thursday 7 p.m. Town Hall.

Athol

Council on Aging: Tuesday 1 p.m. 82 Freedom St.

Selectboard: Tuesday 7 p.m. Town Hall.

ARRSD-Negotiations Subcommittee: Wednesday 12:30 p.m. Middle School.

Library Trustees: Wednesday 4 p.m. Library. ARRSD-Facilities Subcommittee: Wednesday 5:30 p.m. Middle School.

Athol-Royalston Regional School Committee: Wednesday 6:30 p.m. Middle School.

Bernardston

Conservation Commission: Tuesday 6:30 p.m. Town Hall.

Board of Health: Wednesday 6:30 p.m. Town Hall.

Planning Board: Thursday 6:30 p.m. Town Hall

Buckland

No meetings listed

Charlemont

Planning Board: Thursday 7 p.m. Town Hall.

Colrain

Selectboard: Monday 5:30 p.m. Town Hall.

Conway

Cultural Council: Tuesday 5:30 p.m. Town Hall.

Personnel Committee: Wednesday 7 p.m. Town Offices.

School Committee: Thursday 6 p.m. Conway Grammar School.

Assessors: Thursday 6 p.m. Town Hall.

Deerfield

By-Laws Review Advisory Committee: Monday 6:30 p.m. Municipal Offices.

Erving

Capital Planning Committee: Monday 6 p.m. Town Hall.

Gill

Cemetery Commission: Wednesday 5 p.m. Town Hall.

Greenfield

School Committee: Tuesday 11:30 a.m. 195 Federal St.

Planning and Construction: Tuesday 4:30 p.m. Town Hall.

Town Council: Wednesday 7 p.m. High School.

Hawley

No meetings listed.

Heath

Selectboard: Tuesday 6 p.m. Sawyer Hall.

Leverett

Board of Health: Monday 7 p.m. Town Hall.

Leyden

Selectboard: Monday 7 p.m. Town Hall.

Conservation Commission: Monday 7:30 p.m. Town Hall.

Historical Commission: Tuesday 7 p.m. Methodist Church.

Assessors: Wednesday 6:30 p.m. Town Hall.

Monroe

No meetings.

Montague

DPW Facility BuildingCommittee: Tuesday 5 p.m. Town Hall.

RiverCulture Steering Committee: Tuesday 6 p.m. Town Hall.

Board of Health: Wednesday 5:30 p.m. Town Hall.

Northfield

Town Governance Study Committee: Monday 6 p.m. Town Hall.

Selectboard: Wednesday 6 p.m. Town Hall.

Conservation Commission: Wednesday 7:30 p.m. Town Hall.

Energy Services Facility Committee: Thursday 4 p.m. Town Hall

Orange

Economic Development Industrial Corporation: Tuesday 11 a.m. Quabbin Harvest.

Human Resource Board: Tuesday 6 p.m. Town Hall.

Selectboard: Tuesday 6 p.m. Town Hall.

Cemetery Commissioners: Thursday 3 p.m. South Cemetery Maintenance Building.

Library Trustees: Thursday 6:30 p.m. Moore-Leland Library.

Rowe

Library Trustees: Wednesday 3:30 p.m. in library.

Conservation Commission: Wednesday 6:30 p.m. Town Hall.

Shelburne

No meetings listed.

Shutesbury

Selectboard: Monday 6:30 p.m. Town Hall.

Board of Assessors: Tuesday 5 p.m. Town Hall.

Recreation Committee: Tuesday 6 p.m. Town Hall.

Zoning Board of Appeals: Wednesday 7:30 p.m. Town Hall.

Sunderland

Board of Assessors: Monday 6 p.m. Town Hall.

Selectboard: Monday 6:30 p.m. Town Offices.

Riverside Cemetery Trustees: Tuesday 6 p.m. Town Offices.

Conservation Committee: Tuesday 7:30 p.m. Town Offices.

Zoning Board of Appeals: Thursday 7 p.m. Town Offices.

Warwick

Selectboard: Monday 6 p.m. Town Hall

Wendell

Road Commissioners: Tuesday 6:30 p.m. Town Offices Building.

Whately

Historical Commission: Monday 5 p.m. Town Offices.

Board of Assessors: Tuesday 6:30 p.m. Town Offices.

Conservation Commission: Wednesday 7 p.m. Town Offices.

Regional

Greenfield Montague Transportation Area: Monday 3 p.m. Greenfield Town Hall. Hawlemont Regional School District Committee: Monday 6:30 p.m. at Hawlemont.

Frontier Regional Building Renovation Subcommittee: Tuesday 4:30 p.m. Frontier Regional School.

Frontier Regional and Union 38 School Committee: Tuesday 6 p.m. Frontier Regional School.

Mohawk Trail Regional School District Committee: Wednesday 7 p.m. in Mohawk Trail Regional School.

South County EMS Board of Oversight: Thursday 6 p.m. 88 Greenfield Road, South Deerfield.