Indoor track preview: PVIAC season gets underway Friday

  • Mahar's Kamryn Reilly competes in the high jump during the PVIAC indoor track championship last season at Smith College in Northampton.  FILE PHOTO

  • Mohawk's Dennis Simmons, front, and Mahar's Liam O'Donnell (233) compete in the 2-mile run during the PVIAC indoor track championship last season at Smith College in Northampton. FILE PHOTO

  • Greenfield's Crescens Iavorschi competes in the long jump during the PVIAC indoor track championship last season at Smith College in Northampton. FILE PHOTO

  • Greenfield's Crescens Iavorschi competes in the 55-meter dash during the PVIAC indoor track championship last season at Smith College in Northampton. FILE PHOTO

  • Mahar's Carra Fitzgerald competes in the 1-mile event during the PVIAC indoor track championship last season at Smith College in Northampton. FILE PHOTO

Staff Writer
Published: 12/11/2019 9:37:28 PM

The indoor track season for Franklin County teams kicks off Friday night at Smith College in Northampton, as the PVIAC begins its schedule with meet No. 1. The afternoon session begins at 3:30 p.m. and the evening session will follow at 6:30.

Teams in the region have several athletes returning who can score points in multiple events, while some schools have young rosters looking to find their path.

The local teams compete in the Valley League, and meets are held on Fridays through February. The Western Mass. championship is set for early February.

Here are some athletes to watch for each team:

Boys teams

Athol

The top athletes for the Red Raiders include Parker Deleo, Colby Soltysik, Anthony Marcucci and Keegan Lutz.

Deleo specializes in jumping events, high hurdles and middle distance. 

Soltysik can score in the jumping and sprints.

Marcucci will look to bring Athol points in the mile.  

Zack Aldrich and Lutz joined the team this season, bringing the Red Raiders some athleticism in sprinting events. 

Pioneer

Owen Deane will look to break through in his junior season in sprinting events for the Panthers. 

Deane specializes in the 300-meter. 

Brian Bodenstein enters his sixth year as the lone senior on the team, competing in distance events for Pioneer. 

Manny Little is a junior looking to make his mark in distance events this season, especially the two-mile run. ​​​

Mahar

Sophomore Liam O’Donnell will look to build off a solid freshman season for the Senators. 

O’Donnell qualified for WMass in the two-mile run.

The Senators have a very young roster looking to build for the future. 

Junior Camdyn Johnson also runs in distance events, and is the only upperclassman on the team. 

Liam DiDonato (distance/jumps) and Cameron Doyle (distance/jumps) have the ability to put points on the board for the Senators.

Greenfield

The Green Wave boast two of the top athletes in Franklin County in Theodor Popusoi and Crescens Iavorschi.

Popusoi qualified for WMass in the 55-hurdles last year, while Iavorschi placed sixth at WMass in the 55-meter dash. 

The duo will provide the Green Wave with consistent points throughout the season.

Mohawk Trail

The Warriors sport a bigger roster than last season, when they had just five competitors on the squad.

With a bigger roster comes inexperience, as most of the athletes are new to track and field.

Dennis Simmons returns for the Warriors as a steady presence after finishing 11th at WMass last season in the two-mile.

Girls teams

Athol

The Red Raiders have a 4x200 relay team of Grace Dufour, Emily England, Sadey Lehtomaki and possible Lexi Forte that could qualify for WMass.

Dufour, the lone senior on the roster, is a top performer in the 55-meter and the 300-meter and possibly the high jump.

England has potential in sprinting events for the Red Raiders.

Rashelly Dalmau-Gonzalez and Madelyn Robertson both return as solid throwers for the Red Raiders. 

Tori Hagelberg is turning into a solid distance runner for Athol as an eighth-grader.

Pioneer

Junior Liesel Nygard can score in a multitude of events for the Panthers.

Watch out for Nygard in the long jump, hurdles and the 300-meter dash.  

Freshman Laila Heilman has promise in the distance events, including the mile and 1,000 meters. 

Samantha Baldwin will look to build off a solid cross country season in distance events during the indoor season. 

Mahar

The Senators will look to eighth-grader Carra Fitzgerald in distance events for points early in the season.

Fitzgerald qualified for WMass last season in the mile and the two-mile, placing seventh and fifth, respectively.

The Senators will be without two top performers early in the season, as Caroline Chase and Kamryn Reilly are both out with injuries.

Reilly placed seventh at the WMass meet in the 55-meter dash and second in the long jump. She added a third top 10 finish in the high jump, taking ninth overall.

Chase placed 11th  last season in the 600-meter run at WMass. 

Greenfield

Victoria Marin leads the charge for the Wave in multiple events, including the 55-meter hurdles and 55-meter dash along with jumping events.

Kacia Kinsmith will look to qualify for WMass in sprints and jumps.

Emma Savoy joins the defending Valley League South champions from Mahar in middle distance events. 

Savoy placed ninth in the 1000-meter last season at WMass.

Mohawk Trail

The young Warriors will be challenged with numbers this season but have some good athletes in distance and sprinting events.

Erica Szewczyk will lead the effort in distance events while Sage Spitzer will look to score in sprinting events.

Rosters

Athol

Boys — Seniors: Zack Aldrich, mid/jumps; Parker Deleo, multi; Anthony Marcucci, distance, Colby Soltysik, multi; Logan Wing, throwing/sprints; Alexander Navarijo, throws;Juniors: Timothy Casavecchia, throws/sprints; Keegan Lutz, sprints/HJ; Cole Michaud, sprints; Ryan Young, distance; Sophomores: Nickolas Bersch, mid/distance; Micheal Koutrakos, jumps/mid;  Brandon Ouellett, sprints/mid; Eighth grade: Alex Wiseman, mid/LJ; Seventh grade: Hayden Barrieau, sprints/jump; Aaron Ouellett, sprints/mid; Koda Tolppa, sprints/LJ.

Girls — Seniors: Grace Dufour, sprints/jumps; Juniors: Rashelly Dalmau-Gonzalez, throws;  Madison Duchnowski, sprints; Emily England, sprints/jump; Lexi Forte, throw/sprints; Madelyn Robertson; throw/sprints; Sophomores: Sadey Lehtomaki, sprints; Eighth grade: Tiffany Cruz, sprints; Tori Hagelberg, distance; Gwendilyn McGuire, throw/sprint;  Sixth grade: Jaylece Casillas, sprints; Aubrey Fortin, mid-distance 

Greenfield

Boys — Seniors: Kevin Chen, Jake Cote, Israel Gallardo, Crecens Iavorschi, Izaak Vigil-Sagan; Sophomores: Alex Bacigalupo, Erick Badillo, Andy Bostrom, Jaylin Charles, Keegan Doty-Smith,  Liviu Mihailicenco, Gianni Passiglia, Theodore Popusoi, Emanuel Rosca,  Maxwell Warner. Freshmen: Yavian Acevedo, Miles Ferreira, Dragos Rosca,  Jonah Schofield. Eighth grade: Jackson Caron, Jackson Crowell. 

Girls — Seniors: Mariam Brenes-Obando, Kacia Kinsmith; Juniors: Johanna Guiod; Eva Heath, Victoria Marin, Shane Subeldia; Sophomores: Alexis Antonellis, Kaci Breiwick, Kandice Lu, Grace Mclain, Dennise Montijo, Samantha Santos, Emma Savoy; Freshmen: Kaitlyn Collins, Rachel Dodge.

Mahar​​​​​​

Boys — Juniors: Camdyn Johnson, distance; Sophomores: Liam O’Donnell, distance, jumps; Max Gilmore, multi; Freshmen: Cameron Doyle, multi; Liam DiDonato, multi; Eighth grade: Joey Valvo, sprints; Shane Pultorak sprints/jumps;  Julian Smith, distance;  Noah Rich, distance; Devin Martowski, sprints, Bradley LeBlanc, sprints;  Jeff LaPlante, MD/distance; Landen Hardy, distance; Michael Gemelli, distance; Ayden Ellis, distance; Alexander Dowler, distance;  Seventh grade: Jack Reynolds, sprint/jumps;  Jaime Muniz, distance; Aiden Britt, distance; Ethan Bowers, distance; Alex Blunk, sprints; Jack Arnold, distance.  

Girls — Seniors:  Kamryn Reilly, sprints/jumps; Juniors: Keanna Thompson, distance; Gracie Marsh, sprints; Madison Harrington, throws;  Aileen Fitzgerald, jumps; Hannah Dupont, sprints/jumps; Quincey Drew, throws; Mattie Budine, sprints; Sophomores: Gracie Rich, distance/jumps; Caroline Chase, sprints; Mackinley Drew, sprints/jumps; Lacee Boutell, distance/throws; Freshmen: Kayley Murphy, sprints/jumps; Liliana Woodard, sprints; Zenta Leimanis, distance; Astha Bernard, sprints/jumps; Eighth grade: Hailey Sousa, distance; Julia Healy, distance, jumps; Carra Fitzgerald, distance; Hazel Emery, sprints/jumps; Arianna Canning, distance; Brynn Adams, sprints/jumps; Seventh grade: Elise Wolf, distance; Brookelyn Lawrence, distance; Lillian Hardy, distance.

Mohawk Trail

Boys — Senior:  Aidan Duncan, sprint/throw; Juniors: Cullen Brown, sprint/jump; Oscar Cassin, jump/sprint; Kevin Krikorian, mid-distance; Sophomores: Connor Bailey, distance; Freshmen: Dennis Simmons, distance; Eighth grade: Carter Dupree, jump/spring; Tony Hernandez, sprint/jump; Liam Hillenbrand, distance/throw; Brett Summers, mid-distance; Seventh grade: Bobby Ellis, distance. 

Girls — Juniors: Bailey Cousineau, Sage Spitzer, Ella Wilda; Sophomores: Nola Bloomer, Jamie Cook, Emily Silva, Erica Szewczyk, Caitlin Upton; Freshman: Savy Ellis, Savannah Simmons; Eighth grade: Jordan Anderson, Sierra Upton; Seventh grade: Rachel Bellows, Ashleigh Billiel, Jackie Churchhill, Avery Hager, Lily Jenks, Avery Johnston, Ruby March, Yordalie Morales-Burgos, Sofiya Slocik-Gritzner. 

Pioneer

Boys — Seniors: Brian Bodenstein, distance; Juniors: Sam Cahill, sprints/HJ; Nolan Carmody, multi; Henry Curtis, distance;Owen Deane, sprints; Cam Dresser, SP, 1000; Noah deRuiter, distance/LJ; Josh Glazier, multi; Gavin Johnson, sprints; Daniel Kang, distance; Manny Little, distance; Ben Taylor, sprints/distance; Freshman: Cooper Bullock, throws; Peter Loud, sprints: Eighth grade: Levi Moran, distance;Griffen DeRuiter, sprints; Seventh grade: Camden Guertin, sprints; Ezeleiel Singh, jumps/distance.

Girls — Juniors: Liesel Nygard, multi; Sophomore: KK Lounder, sprints; Jane Potee, sprints; Alison Unaitis, sprints/jumps; Freshmen: Laila Heilman, jumps/distance; Samantha Baldwin, distance/sprints; Eighth grade: Ellianna Goulston, sprints/jumps;  Seventh grade: Emma Gagne, sprints; Rachel Laraway, sprints/HJ; Sahana Heilman, multi; Emma Snow, distance.


Please support the Greenfield Recorder's COVID-19 coverage

Thank you for your support of the Recorder.


Jobs



Support Local Journalism

Subscribe to the Greenfield Recorder, keeping Franklin County informed since 1792.


Greenfield Recorder

14 Hope Street
Greenfield, MA 01302-1367
Phone: (413) 772-0261
Fax: (413) 772-2906

 

Copyright © 2019 by Newspapers of Massachusetts, Inc.
Terms & Conditions - Privacy Policy