M/cloudy
30°
M/cloudy
Hi 35° | Lo 18°

Weekly town meeting list, Aug. 11 to 15

Ashfield

Selectboard: Monday 7 p.m. in Town Hall.

Zoning Board of Appeals: Hearing Tuesday 7 p.m. in Town Hall.

Bernardston

Recreation Commission: Sunday noon in Town Hall.

Fire and Water District special meeting: Thursday 6 p.m. behind Town Hall.

Buckland

Board of Selectmen: Tuesday 6:30 p.m. in Town Hall.

Board of Health: Wednesday 7 p.m. in Town Hall.

Planning Board: Thursday 7 p.m. in Town Hall.

Charlemont

Board of Assessors: Monday 7 p.m. in Town Hall.

Board of Health: Wednesday 7 p.m. in Town Hall.

Conway

Selectboard: Monday 7 p.m. in Town Offices.

Board of Health: Monday 7 p.m. in Town Hall.

Festival of the Hills Committee: Tuesday 6:30 p.m. in Town Hall.

Parks and Recreation Committee: Wednesday 6 p.m. in Town Hall.

Deerfield

Joint Selectmen & Finance Committee: Monday 6 p.m. in Town Hall.

Board of Selectmen: Wednesday 6:30 p.m. in Town Hall.

DEDIC: Thursday 8:45 a.m. in Town Hall.

Erving

Board of Assessors: Monday 6 p.m. in Town Hall.

Gill

Energy Commission: Monday 4:30 p.m. in Town Hall.

Selectboard: Monday 5:30 p.m. in Town Hall.

Zoning Board of Appeals: Tuesday 7 p.m. in Town Hall.

Planning Board: Thursday 7 p.m. in Town Hall.

Greenfield

School Health and Safety Subcommittee: Monday 5 p.m. in 141 Davis St.

Public Safety Commission: Monday 5 p.m. in the police station on High Street.

Human Rights Commission: Monday 6 p.m. in Town Hall.

Appointments and Ordinances: Monday 6:30 p.m. in 114 Main St.

Board of Health: Tuesday 5 p.m. in 20 Sanderson St.

Library Board of Trustees: Tuesday 5:30 p.m. in the library.

Economic Development Committee: Tuesday 6:30 p.m. in the police station on High Street.

Conservation Commission: Tuesday 7 p.m. in 114 Main St.

Hawley

Fire Department meeting: Wednesday 7:30 p.m. East Hawley Fire Station, East Hawley Road.

Heath

Board of Selectmen: Tuesday 7 p.m. in Sawyer Hall.

Leverett

Select Board: Tuesday 7 p.m. in Town Hall.

Planning Board: Wednesday 7:30 p.m. in Town Hall.

Library Trustees: Wednesday 7:30 p.m. in Leverett Library.

Broadband Committee: Thursday 7 p.m. in Town Hall.

Leyden

Board of Health: Tuesday 5:30 p.m. in the police station.

Planning Board: Wednesday 7 p.m. in Town Hall.

Selectboard: Thursday 9 a.m. in Town Hall.

Montague

Board of Selectmen: Monday 7 p.m. in Town Hall.

Energy Committee: Tuesday 6:15 p.m. in Town Hall.

Conservation Commission: Thursday 6:30 p.m. in Town Hall.

Monroe

Board of Selectmen: Monday 6 p.m. in Town Hall.

Northfield

Finance Committee: Monday 7 p.m. in Town Hall.

Selectboard: Tuesday 7 p.m. in Town Hall.

Open Space Committee: Tuesday 7 p.m. in Town Hall.

Board of Assessors: Wednesday 6 p.m. in Town Hall.

Planning Board: Wednesday 7 p.m. in Town Hall.

Board of Health: Thursday 5:15 p.m. in Town Hall.

Historical Commission: Thursday 7 p.m. in Town Hall.

Council on Aging: Friday 9:30 a.m. in Town Hall.

Orange

Housing Authority: Monday 1:30 p.m. in Colonial Acres.

Water Commission: Monday 4 p.m. in Town Hall.

Assessors: Monday 4 p.m. in Town Hall.

Finance Committee: Monday 6:30 p.m. in Town Hall.

Council on Aging: Tuesday 1:30 p.m. in the armory.

Capital Improvement Committee: Thursday 6:15 p.m. in Town Hall.

Shelburne

Board of Assessors: Monday 6 p.m. in Memorial Hall.

Board of Selectmen: Monday 7 p.m. in Memorial Hall.

Conservation Commission: Tuesday 7:30 p.m. in Town Hall.

Shutesbury

Planning Board: Monday 7:30 p.m. in Town Hall.

Board of Assessors: Tuesday 4:30 p.m. in Town Hall.

Board of Selectmen: Tuesday 6:30 p.m. in Town Hall.

Town Center Committee with Historical Commission: Wednesday at noon in Town Hall.

Conservation Commission: Thursday 7 p.m. in Town Hall.

Lake Wyola Advisory Committee: Saturday 9 a.m. in Town Hall.

Sunderland

Assessors: Monday 6 p.m. in Town Hall.

Select Board: Monday 7 p.m. in Town Hall.

Planning Board: Tuesday 7 p.m. in Sunderland Town Offices.

Wendell

Library Trustees: Tuesday 7 p.m. in library.

Selectboard: Wednesday 7 p.m. in Town Offices.

Whately

Selectmen: Tuesday 7 p.m. in Center School Offices.

Conservation Commission: Wednesday 7 p.m. in Town Hall.

Deerfield, Sunderland, Whately, South County EMS, FCAT Joint Meeting: Thursday 6 p.m. in Center School Offices.

Regional

Mohawk Trail Regional School District: Wednesday 7 p.m. at Mohawk.

There are no comments yet. Be the first!
Post a Comment

You must be registered to comment on stories. Click here to register.