×

Weekly meetings


Friday, March 17, 2017
​Ashfield

Board of Assessors: Monday 6 p.m. in Town Hall.

Parks Commission: Monday 7:30 p.m. in Town Hall.

Athol

WRTA Advisory Board: Tuesday 8:30 a.m. in WRTA Office, 3rd floor conference room.

Council on Aging: Tuesday 1 p.m. in 82 Freedom St.

Council on Aging: Tuesday 1:30 p.m. in 82 Freedom St.

Pleasant Street School Reuse & Disposition Study Committee: Tuesday 5 p.m. in Athol Town Hall, Memorial Hall.

Memorial Building Committee: Tuesday 6 p.m. in Athol Town Hall, Memorial Hall.

Board of Selectmen: Tuesday 7 p.m. in Athol Town Hall, Room 21.

Open Space and Recreation Review Committee: Wednesday 6 p.m. in Athol Town Hall library.

Zoning Board of Appeals: Wednesday 7 p.m. in Athol Town Hall, Room 21.

Bernardston

Finance Committee: Monday 6:30 p.m. in the Police Department’s conference room.

Master Plan Implementation Committee: Tuesday 6:30 p.m. in Town Hall.

Buckland

Finance Committee: Monday 7 p.m. in Buckland Public Library.

Highway Garage Committee: Tuesday 6 p.m. in Town Hall.

Charlemont

Board of Health: Wednesday 6 p.m. in Town Hall.

Small Town Summit: Thursday 7:30 p.m. in Hawlemont Regional School.

Colrain

Board of Selectmen: Wednesday 3 p.m. in Town Office.

Conway

Selectboard: Tuesday 6 p.m. in Town Office.

Wastewater Commission: Wednesday 7 p.m. in Town Office.

Board of Assessors: Thursday 6 p.m. in Town Office.

Planning Board: Thursday 6:30 p.m. in Town Hall.

Deerfield

Selectboard and Board of Health: Wednesday 6:30 p.m. in Town Office.

Sewer Study Committee Meeting: Thursday 6 p.m. in Town Office.

Conservation Commission: Thursday 7 p.m. in Town Office.

Erving

Library Board of Trustees: Sunday 4 p.m. in the Erving Library.

Council on Aging: Tuesday 9:30 a.m. at the Erving Senior Center.

Erving School Committee Public Budget Hearing: Tuesday 7 p.m. at Erving Elementary.

Gill

Selectboard: Monday 5:30 p.m. in Town Hall.

Historical Commission: Tuesday 5:30 p.m. in Riverside Municipal Building.

Cultural Commission: Wednesday 5:30 p.m. in Town Hall.

Greenfield

Board of Assessors: Tuesday 9 a.m. in Town Hall.

Commission on Disability Access: Tuesday 1 p.m. in Town Hall.

Library Board of Trustees: Tuesday 5:15 p.m. in library.

Library Building Committee: Wednesday 3:30 p.m. in library.

Sustainable Greenfield Implementation Committee: Thursday 4:30 p.m. in Town Hall.

Hawley

Board of Selectmen: Tuesday 7:30 p.m. in Town Office.

Heath

Board of Selectmen: Tuesday 7 p.m. in Sawyer Hall.

Finance Committee: Tuesday 7 p.m. in Sawyer Hall.

Leverett

Board of Health: Monday 7 p.m. Town Hall.

Conservation Commission: Monday 7:15 p.m. Town Hall.

Select Board: Tuesday 7 p.m. Town Hall.

Library trustees: Wednesday noon Leverett Library.

Planning Board: Wednesday 7 p.m. Town Hall.

Leyden

Conservation Commission: Monday 7:30 p.m. in Town Hall.

Historical Commission: Tuesday 7 p.m. at the United Methodist Church.

Selectboard: Thursday 9 a.m. in Town Hall.

Monroe

Board of Selectmen: Monday 6 p.m. in Town Hall.

Montague

Board of Assessors: Monday 3:30 p.m. in Town Hall.

Board of Selectmen: Monday 7 p.m. in Town Hall.

New Salem

New Salem/Wendell School Committee: Monday 6 p.m. in Swift River School.

Northfield

Emergency Services Facility Committee: Monday 4 p.m. at the Fire Department.

Finance Committee, joint meeting with the Selectboard: Monday 6 p.m. in Town Hall.

Energy Committee: Tuesday 5 p.m. in Dickinson Memorial Library.

Selectboard: Tuesday 6 p.m. in Town Hall.

Open Space Committee: Tuesday 7:30 in Town Hall.

Board of Health: Thursday 5:45 p.m. in Town Hall.

Orange

Finance Committee: Saturday 9 a.m. in Tuly Fire Station.

Mahar Sub-Committees: Monday 5:30 p.m. in Ralph C. Mahar Regional School superintendent’s office.

Mahar School Committee: Tuesday 6 p.m. in Ralph C. Mahar Regional School superintendent’s office.

Human Resource Board: Tuesday 6 p.m. in Town Hall.

Trustees of Soldiers’ Memorials: Thursday 5 p.m. in Town Hall meeting room.

Capital Improvement Committee: Thursday 6:30 p.m. in Town Hall.

Rowe

Conservation Commission: Monday 7 p.m. in Town Hall.

Board of Selectmen: Wednesday 3 p.m. in Town Hall.

Shelburne

Board of Selectmen: Monday 7 p.m. in Memorial Hall.

Board of Assessors: Wednesday 5 p.m. in Memorial Hall.

Planning Board: Wednesday 7 p.m. in Memorial Hall.

Senior Center Foundation: Thursday 1:30 p.m. in Memorial Hall.

Shutesbury

Union 38 Budget and Personnel Committee: Monday 6 p.m. Shutesbury Elementary School.

Union 38 Joint Supervisory Committee: Monday 7 p.m. Shutesbury Elementary School.

Library trustees: Monday 7:30 p.m. M.N. Spear Library.

Master Plan Working Group: Tuesday 7 p.m. Town Hall.

Finance Committee: Thursday 7 p.m. Town Hall.

Conservation Commission: Thursday 7:30 p.m. Town Hall.

Sunderland

Assessors: Monday 6 p.m. in Town Office.

Selectboard: Monday 6:30 p.m. in Town Office.

Finance Committee: Monday 6:30 p.m. in Town Office.

Energy Committee: Tuesday 8:30 a.m. in Town Office.

Capital Planning Committee: Tuesday 6 p.m. in Town Office.

Community Preservation Committee: Thursday 7 p.m. in Town Office.

Warwick

Selectboard: Monday 6 p.m. in Town Hall.

Wendell

Board of Health: Monday 10 a.m. Town Hall.

Fire Department Committee: Monday 8 p.m. Fire Station.

Road Commissioners: Tuesday 6:30 p.m. Town Garage.

Selectboard: Wedensday 7 p.m. Town Offices.

Finance Committee: Wednesday 7:30 p.m. Town Offices.

Whately

Finance Committee: Tuesday 6 p.m. in Town Office.