×

Weekly Town Meeting List, June 11-15, 2018


Friday, June 08, 2018
Ashfield

Town Hall Building Committee: Monday 7 p.m.

Selectboard: Monday 7 p.m. Town Hall.

Sewer Commission: Tuesday 5 p.m. at Wastewater Treatment Plant.

Open Space Recreation Plan: Wednesday 7 p.m. Town Hall.

Athol

Finance and Warrant Advisory Committee: Tuesday 6 p.m. Town Hall.

Downtown Vitality Committee: Tuesday 6 p.m. Town Hall.

ARRSD-Public Relations Subcommittee: Wednesday 5:30 p.m. Middle School.

ARRSD-Budget Subcommittee: Wednesday 6:30 p.m. Middle School.

Economic Development and Industrial Corp.: Wednesday 7 p.m. Town Hall.

Bernardston

Website Content Committee: Wednesday 10 a.m. Town Hall.

Buckland

Recreation Committee: Monday 6 p.m. Town Hall.

Selectboard: Tuesday 5:30 p.m. Town Hall.

Board of Health: Wednesday 7 p.m. Town Hall.

Charlemont

Selectboard: Monday 7 p.m. Town Hall.

Hawlemont School Committee: Tuesday 4:30 p.m. at Hawlemont.

Parks and Recreation Committee: Tuesday 5:30 p.m. Town Hall.

Colrain

No meetings.

Conway

Selectboard: Monday 6 p.m. Town Office.

Board of Health: Monday 7 p.m. Town Hall.

Conservation Commission: Tuesday 7:30 p.m. Town Hall.

Parks, Recreation & Trails: Wednesday 6 p.m. Town Office.

Assessors: Thursday 6 p.m. Town Hall.

Festival of the Hills Committee: Thursday 6:30 p.m. Town Office.

Deerfield

Historical Commission: Monday 5:30 p.m. Municipal Offices.

Personnel Board: Monday 5:30 p.m. Municipal Offices.

Selectboard/Board of Health: Wednesday 7 p.m. Municipal Offices.

Erving

Council on Aging: Monday 9:30 a.m. Senior Center.

Selectboard: Monday 6:30 p.m. Town Hall.

Gill

Selectboard: Monday 5:30 p.m. Town Hall.

Gill Historical Commission: Tuesday 5 p.m. Riverside Municipal Building.

Board of Assessors: Wednesday 5:30 p.m. BOA Office.

Greenfield

GPS-Personnel & Collective Bargaining Subcommittee: Monday noon 195 Federal St.

Human Rights Commission: Monday 6 p.m. 114 Main St.

Library Trustees: Tuesday 5:15 p.m. Library.

Board of Health: Tuesday 5:30 p.m. 20 Sanderson St.

Conservation Commission Tuesday 6 p.m. 114 Main St.

Economic Development Committee: Tuesday 6 p.m. 114 Main St.

GMTA: Wednesday 2 p.m. Town Hall.

Town Council-Appointments and Ordinance Committee: Wednesday 6 p.m. 114 Main St.

Commission on Disability Access: Thursday 1 p.m. 35 Pleasant St.

Parking and Traffic Committee: Thursday 4:30 p.m. Town Hall.

ZBA: Thursday 7 p.m. 114 Main St.

Hawley

Hawlemont School Committee: Tuesday 4:30 p.m. at Hawlemont.

Selectboard: Tuesday 7:30 p.m. Town Office.

Heath

Conservation Commission hearing: Thursday 7 p.m. Sawyer Hall.

Leverett

Historical Commission: Monday 7 p.m. Town Hall.

Emergency Management: Tuesday 9 a.m. Public Safety Complex.

Selectboard: Tuesday 7 p.m. Town Hall.

Library Trustees: Wednesday 7:30 p.m. Library.

Leyden

Board of Health: Monday 9 a.m. Police Station.

Monroe

No meetings.

Montague

Airport Commission: Monday 7 p.m. 10 Aviation Way.

Energy Committee: Tuesday 6:15 p.m. Town Hall.

Conservation Commission: Thursday 6:30 p.m. Town Hall.

New Salem

No meetings.

Northfield

Finance Committee: Monday 6:30 p.m. Town Hall.

Selectboard: Tuesday 6 p.m. Town Hall.

Board of Health: Thursday 5:45 p.m. Town Hall.

Orange

Water Commissioners: Monday 4 p.m. Water Department.

Finance Committee: Monday 6:30 p.m. Town Hall.

Selectboard: Monday 6:30 p.m. Town Hall.

Council on Aging: Tuesday 1 p.m. Orange Armory.

Armory Commission: Tuesday 2 p.m. Orange Armory.

Airport Commission: Tuesday 6 p.m. Orange Airport.

Selectboard: Wednesday 6:30 p.m. Town Hall.

Franklin County Technical School: Wednesday 7 p.m. Franklin County Technical School.

Conservation Commission: Thursday 7 p.m. Town Hall.

Rowe

Park Commission: Monday 6:30 p.m. Town Hall.

Selectboard: Wednesday 6:30 p.m. Town Hall.

Conservation Commission: Wednesday 6:30 p.m. Town Hall.

Shelburne

Selectboard: Monday 7 p.m. Memorial Hall.

Shutesbury

Planning Board: Monday 7 p.m. Town Hall.

Record Storage Advisory Committee: Wednesday 11 a.m. Town Hall.

Council on Aging: Wednesday 5:30 p.m. Town Hall.

Cemetery Commissioners: Wednesday 6:30 p.m. Town Hall.

Selectboard: Wednesday 7 p.m. Town Hall.

Recreation Committee: Thursday 9 a.m. Town Hall.

Sunderland

Board of Health: Monday 6 p.m. Town Offices.

Selectboard: Monday 6:30 p.m. Town Offices.

ZBA: Monday 7 p.m. Town Offices.

Planning Board: Tuesday 7 p.m. Town Offices.

Warwick

No meetings listed.

Wendell

Board of Health: Monday 7 p.m. Town Offices Building.

Library Trustees: Tuesday 7 p.m. Wendell Free Library.

Board of Assessors: Wednesday 6:30 p.m. Town Offices Building.

Selectboard: Wednesday 7 p.m. Town Offices Building.

Whately

250th Celebration Committee: Monday 7 p.m. Town Offices.

Annual Town Election: Tuesday 10 a.m. to 7 p.m. Town Offices.

Board of Health: Tuesday 6 p.m. Town Offices.

Selectboard: Wednesday 6 p.m. Town Offices.

Regional

Frontier Regional School Committee: Tuesday 7 p.m. Frontier Regional School.

Tri-Town Beach Commission: 6:30 p.m. Tri-Town Beach.

Mohawk Trail Regional School District Committee: Wednesday 7 p.m. at Mohawk Trail Regional School.

Franklin County Technical School Committee: Wednesday 7 p.m. Franklin County Technical School.