×

Weekly Town Meeting List, Feb. 4 to 10, 2018


Sunday, February 04, 2018
Ashfield

Selectboard: Monday 7 p.m. Town Hall.

Town Hall Building Committee: Monday 7 p.m. Town Hall.

Sewer Commission: Tuesday 5 p.m. wastewater treatment plant, Conway Road.

Planning Board: Public hearing Wednesday 7:30 p.m. Town Hall.

Technology Committee: Thursday 10 a.m. Town Hall.

Athol

Athol Cultural Council: Saturday 1:15 p.m. in Athol Public Library, conference room.

Agricultural Commission: Monday 7 p.m. in Athol Town Hall, library.

Board of Selectmen: Tuesday 7 p.m. in Athol Town Hall, Room 21.

Athol-Royalston Regional School District – Budget Subcommittee: Wednesday 6:30 p.m. Athol-Royalston Middle School, conference room.

Board of Planning and Community Development: Wednesday 7 p.m. Athol Town Hall, Memorial Hall.

Athol Housing Authority: Wednesday 9:30 p.m. Morton Meadows.

Bernardston

Finance Committee: Monday 6:30 p.m. Police Station Conference Room.

Bernardston Fire and Water District: Thursday 6 p.m. at 295 South St.

Buckland

Finance Committee: Monday 7 p.m. Buckland Public Library.

Charlemont

Selectboard: Monday 7 p.m. Town Hall.

Conservation Commission: Wednesday 7 p.m. Town Hall.

Budget meeting (Finance Committee, Selectboard, Accountant): Wednesday 7 p.m. Town Hall.

Colrain

Selectboard: Monday 5:30 p.m. Town Office.

Conway

Selectboard/Finance Committee: Monday 6 p.m. Town Hall.

Comcast information session: Tuesday 7 p.m. Town Hall.

Council on Aging: Wednesday 9:30 a.m. Town Hall.

Assessors: Thursday 6 p.m. Town Hall.

Agricultural Commission: Thursday 7 p.m. Town Hall.

Deerfield

Planning Board: Monday 6 p.m. Municipal Building.

Selectboard/Board of Health: Wednesday 6 p.m. Municipal Building.

Library Trustees: Wednesday 6:30 p.m. Tilton Library.

Deerfield Economic Development & Industrial Corporation: Thursday 8:45 a.m. Municipal Building.

Erving

Board of Selectmen 6:30 p.m. Town Hall

Historical Commission: Tuesday 7 p.m. Pearl Care Building.

Capital Planning Committee: Wednesday 6:30 p.m. Town Hall.

Gill

Selectboard: Monday 5:30 p.m. Town Hall.

Board of Health: Wednesday 5 p.m. Basement BOH Office.

225th Planning Committee: Wednesday 6 p.m. Town Hall

Greenfield

GPS-Personnel & Collective Bargaining Subcommittee: Monday 1 p.m. 195 Federal St.

Greenfield Redevelopment Authority: Monday 3 p.m. 114 Main St.

City Council Committee Chairs: Tuesday 6 p.m. 114 Main St.

Board of Assessors: Wednesday 9 a.m. Town Hall.

GPS Finance and Budget Subcommittee: Wednesday noon 195 Federal St.

Parking and Traffic Committee: Thursday 4:30 p.m. Town Hall.

Hawley

Selectboard: Tuesday 6 p.m. Town Office.

Board of Assessors: Wednesday 7 p.m. Town Office.

Heath

Finance Committee: Monday 7 p.m. Sawyer Hall.

Leverett

Board of Health: Monday 7 p.m. Town Hall.

Conservation Commission: Monday 7:15 p.m. Town Hall.

SelectBoard/Finance Committee: Tuesday 7 p.m. Town Hall.

Library Trustees: Wednesday 7:30 p.m. Leverett Library.

Community Preservation Commission: Wednesday 7:30 p.m. Town Hall.

Leyden

No Meetings Listed.

Monroe

No Meetings Listed.

Montague

Selectboard: Monday 7:15 p.m. Town Hall.

Selectboard/Finance Committee: Wednesday 6 p.m. Town Hall.

Economic and Industrial Corporation: Thursday 4 p.m. Town Hall.

Conservation Commission: Thursday 6:30 p.m. Town Hall.

New Salem

No Meetings Listed.

Northfield

Selectboard and Finance Committee joint meeting: Monday 6 p.m. in Town Hall.

Energy Committee: Tuesday 5:30 p.m. in Town Hall.

Historical Commission: Tuesday 5:30 p.m. in Town Hall.

Selectboard: Tuesday 6 p.m. in Town Hall.

Library Trustees: Tuesday 6 p.m. in Dickinson Memorial Library.

Building Utilization and Planning Committee: Wednesday 2 p.m. Northfield Elementary School.

Board of Health: Thursday 5:45 p.m. Town Hall.

Orange

Finance Committee: Monday 6:30 p.m. Town Hall.

Mahar Sub-Committees: Tuesday 2 p.m. Ralph C. Mahar Regional School.

Airport Commission: Tuesday 6 p.m. Orange Airport/main terminal building.

Human Resource Board: Tuesday 6 p.m. in Town Hall.

Board of Health: Tuesday 6 p.m. Orange Armory.

School Building Committee: Tuesday 6:15 p.m. Dexter Park School.

Library Building Committee: Wednesday 6:30 p.m. Moore-Leland Library.

Library Trustees: Wednesday 6:30 p.m. Moore-Leland Library.

Selectmen: Wednesday 6:30 p.m. in Town Hall.

Energy Committee: Thursday 4 p.m. Wheeler Library.

Library Trustees: Thursday 6:30 p.m. Moore-Leland Library.

Conservation Commission: Thursday 7 p.m. Town Hall.

Rowe

Selectboard: Wednesday 6:30 p.m. Town Hall.

Shelburne

250th Planning Committee: Monday 3:30 p.m. Memorial Hall.

Selectboard: Monday 7 p.m. Memorial Hall.

Cultural Council: Wednesday 3 p.m. Memorial Hall.

Shutesbury

Board of Assessors: Tuesday 5:30 p.m. Town Hall.

Selectboard: Tuesday 6:30 p.m. Town Hall.

School Committee-Policy Subcommittee: Thursday 6 p.m. Elementary School.

Broadband Committee/MLP: Thursday 6 p.m. Town Hall.

Finance Committee: Thursday 7 p.m. Town Hall.

Conservation Commission: Thursday 7:45 p.m. Town Hall.

Sunderland

Finance Committee: Monday 5:30 p.m. Town Offices.

Board of Assessors: Monday 6 p.m. Town Hall.

Personnel Committee: Monday 6 p.m. Town Offices.

Selectboard: Monday 6:30 p.m. Town Offices.

Energy Committee: Tuesday 9:30 a.m. Town Offices.

Conservation Commission: Tuesday 7:30 p.m. Town Offices.

Community Pathways Committee: Wednesday 6 p.m. Town Offices.

Personnel Advisory Committee: Thursday 6 p.m. Town Offices.

Warwick

No Meetings Listed.

Wendell

Fire Department Committee: Monday 8 p.m. Fire Station.

Road Commissioners: Tuesday 6:30 p.m. Town Garage.

Assessors: Wednesday 6:30 p.m.

Selectboard: Wednesday 7 p.m. Town Office.

Whately

School Committee: Monday 6 p.m. Elementary School.

Finance Committee/Selectboard: Tuesday 6 p.m. Town Offices.

Whately Water Department: Tuesday 7 p.m. Town Offices.

Housing Committee: Wednesday 6 p.m. Town Offices.

Regional

Mohawk Trail Regional School District Committee (Budget public hearing): Wednesday 7 p.m. Mohawk Regional High School.