×

Weekly Town Meeting List, Dec. 11 to 17, 2017


Saturday, December 09, 2017
​Ashfield

Board of Assessors: Monday 6 p.m. Town Hall.

Selectboard: Monday 7 p.m. Town Hall.

Finance Committee: Monday 7 p.m. Town Hall.

Conservation Commission: Wednesday 7:30 p.m. Town Hall.

Athol

Recreational Marijuana Zoning Workgroup: Monday 3 p.m. Town Hall/Liberty Hall.

Board of Assessors: Tuesday 5 p.m. Town Hall/Room 16.

Selectboard: Tuesday 5:30 p.m. Town Hall/Room 21.

Finance and Warrant Advisory Committee: Tuesday 6:30 p.m. Town Hall/Room 21.

Athol-Royalston Regional School Committee Public Relations Subcommittee: Wednesday 5:30 p.m. Middle School.

ARRSD Budget Subcommittee: Wednesday 6:30 p.m. Middle School.

Bernardston

Finance Committee: Monday 6:30 p.m. in the Police Station Conference Room.

Buckland

Selectboard: Tuesday 5:30 p.m. Town Hall.

Board of Health: Wednesday 7 p.m. Town Hall.

Charlemont

Capital Planning Committee: Tuesday 10:30 a.m. Town Hall.

Hawlemont Regional School District Committee: Tuesday 4:30 p.m. Hawlemont.

Colrain

No meetings listed.

Conway

Selectboard: Monday 6 p.m. Town Office.

Board of Health: Monday 7 p.m. Town Hall.

Conservation Commission: Tuesday 7:30 p.m. Town Hall.

Parks, Recreation & Trails: Wednesday 6 p.m Town Office.

Wastewater Committee: Wednesday 7 p.m.Town Office.

Board of Assessors: Thursday 6 p.m. Town Hall.

Planning Board: Thursday 7 p.m. Town Office.

Deerfield

Capital Improvement Planning Committee: Monday 7 p.m. Municipal Building.

Selectboard/Board of Health: Wednesday 6 p.m. Municipal Building.

Erving

Council on Aging: Tuesday 9:30 a.m. Erving Senior/Community Center.

Gill

Selectboard: Monday 5:30 p.m. Town Hall.

Board of Assessors: Wednesday 5:30 p.m. Town Hall.

Cable Advisory Committee: Thursday 5:30 p.m. MCTV.

Library Trustees: Thursday 6:15 p.m. Slate Library.

Greenfield

Human Rights Commission: Monday 6 p.m. 114 Main St.

Library Trustees: Tuesday 5:15 p.m. Greenfield Pubic Library.

Economic Development Committee: Tuesday 6 p.m. 402 Main St.

Board of Health: Wednesday 5:30 p.m. 20 Sanderson St.

Town Council Appointments and Ordinance Committee: Wednesday 6:30 p.m. 114 Main St.

John Zon Community Center Building Committee: Thursday 1 p.m. Greenfield Senior Center.

Parking and Traffic Committee: Thursday 4:30 p.m. Town Hall.

Agricultural Commission: Thursday 7 p.m. Town Hall.

Hawley

Hawlemont Regional School District Committee: Tuesday 4:30 p.m. Hawlemont.

Special town meeting: Tuesday 6:30 p.m. Town Office.

Selectboard: Tuesday 7:30 p.m. Town Office.

Heath

Selectboard: Tuesday 7 p.m. Sawyer Hall.

Finance Committee: Tuesday 7 p.m. Sawyer Hall.

Leverett

Historical Commission: Monday 6 p.m. Town Hall.

Library Trustees: Wednesday 7:30 p.m. Library.

Planning Board: Wednesday 7 p.m. Town Hall.

Leyden

Selectboard: Monday 7 p.m. in Town Hall.

Board of Health: Wednesday 9 a.m. in the Police Station.

Planning Board: Wednesday 7:30 p.m. in Town Hall.

Monroe

No meetings listed.

Montague

Board of Assessors: Monday 3 p.m. Town Hall 

Montague Center Park Project Committee: Monday 5 p.m. Montague Public Safety Complex.

Airport Commission: Monday 7 p.m. 10 Aviation Way.

Selectboard: Monday 7 p.m. Town Hall.

Selectboard/Finance Committee: Wednesday 6 p.m. Town Hall.

New Salem

No meetings listed.

Northfield

Historical Commission: Monday 4 p.m. in Town Hall.

Finance Committee: Monday 7 p.m. in Town Hall.

Energy Committee: Tuesday 5:30 p.m. in Town Hall.

Selectboard: Tuesday 6 p.m. in Town Hall.

Orange

Water Commissioners: Monday 4 p.m. Water Department office.

Council on Aging: Tuesday 1 p.m. Orange Armory.

Planning Board: Tuesday 6:30 p.m. Town Hall.

Selectmen: Wednesday 6:30 p.m. Town Hall.

Franklin County Technical School: Wednesday 7 p.m. Assembly Hall.

Agricultural Commission: Thursday 1 p.m. Town Hall.

Elementary School Committee: Thursday 2 p.m. Ralph C. Mahar Regional School.

Cemetery Commissioners: Thursday 4 p.m. South Cemetery maintenance building.

Mahar Sub-Committees: Thursday 5:30 p.m. Ralph C. Mahar Regional School.

Conservation Commission: Thursday 7 p.m. Town Hall/Board of Selectmen meeting room.

Rowe

Selectboard: Wednesday 6:30 p.m. Town Hall.

Rowe School Committee: Thursday 3 p.m. Rowe Elementary School.

Shelburne

Selectboard: Monday 5 p.m. and 7 p.m. Memorial Hall.

Open Space Committee: Monday 7 p.m. Memorial Hall.

Conservation Commission: Tuesday 7:30 p.m. Memorial Hall.

Planning Board: Wednesday 7 p.m. Memorial Hall.

Shutesbury

Capital Planning Committee: Monday 6:30 p.m. Town Hall.

Recreation Committee: Tuesday 9 a.m. Town Hall.

Recycling and Solid Waste Committee; Tuesday 7:30 p.m. Town Hall.

Council on Aging: Wednesday 5:30 p.m. Town Hall.

Sunderland

Selectboard: Monday 6:30 p.m. Town Offices.

Planning Board: Tuesday 7 p.m. Town Offices.

Conservation Commission: Tuesday 7:30 p.m. Town Offices.

Water Commissioners: Thursday 6 p.m. Old Fire Station.

Warwick

Board of Health: Wednesday 7 p.m. Town Hall Boards Room.

Wendell

Board of Health: Monday 7 p.m.

Library Trustees: Tuesday 7 p.m. in library.

Mahar Committee: Tuesday 7 p.m.

Assessors: Wednesday 6:30 p.m.

Selectboard: Wednesday 7 p.m. Town Office building.

Whately

Selectboard: Monday 6 p.m Town Offices.

Special Town Meeting: Monday 7 p.m. Town Offices.

Board of Assessors: Tuesday 6:30 p.m. Town Offices.

Regional

Frontier Regional School Committee: Tuesday 7 p.m. Frontier.

Franklin County Technical School Committee: Wednesday 7 p.m. Franklin Tech.

Union 28 Budget & Personnel Committee: Wednesday 5:30 p.m. Erving Elementary.

Pioneer Valley Regional School District School Committee: Thursday 7 p.m. Pioneer.

South County EMS Board of Oversight: Thursday 6 p.m. Sunderland Safety Complex.