×

Weekly meetings for Nov. 13-18


Friday, November 10, 2017
​Ashfield

Green Communities Committee: Monday 10 a.m. Town Hall.

Public hearing: Ashfield Lake weeds: Monday 7 p.m. Town Hall.

Selectboard/Finance Conmittee: Monday 7 p.m. Town Hall.

Personnel Board: Thursday 7 p.m. Town Hall.

Athol

Athol Cultural Council: Saturday 9 a.m. to Athol Public Library.

Northeast Quabbin Veterans Service District: Monday 3 p.m. in LP Athol Corporation Office.

Council on Aging: Tuesday 1 p.m. in Senior Center.

Pleasant Street School Reused & Disposition Study Committee: Tuesday 6 p.m. in Athol Town Hall, Liberty Hall.

Downtown Vitality Committee: Tuesday 6 p.m. in Athol Town Hall, Liberty Hall.

Finance and Warrant Advisory Committee: Tuesday 6:30 p.m Athol Town hall, Room 21.

Athol-Royalston Regional School District – Academic Excellence Subcommittee: Wednesday 9 a.m. in Athol-Royalston Middle School conference room.

Athol-Royalston Regional School District – Policy Subcommittee: Wednesday 10 a.m. in Athol-Royalston Middle School conference room.

Athol-Royalston Regional School District – Negotiations Subcommittee: Wednesday 12:30 p.m. in Athol-Royalston Middle School library.

Library Trustees: Wednesday 4 p.m. in Athol-Royalston Middle School library.

Athol-Royalston Regional School District – Facilities Subcommittee: Wednesday 5:30 p.m. in Athol-Royalston Middle School library.

Economic Development and Industrial Corporation: Wednesday 7 p.m. in Athol Town Hall, Liberty Hall.

WRTA Advisory Board: Thursday 8:30 a.m. in WRTA Office, 3rd floor conference room.

Board of Planning and Community Development: Thursday 7 p.m. in Athol Town Hall, Memorial Hall.

Bernardston

Recreation Commission: Monday 6:30 p.m. in Town Hall.

Master Plan Implementation Committee: Tuesday 6:30 p.m. in Town Hall.

Board of Assessors and Selectboard Joint Meeting: Wednesday 9:15 a.m. in Town Hall.

Buckland

Selectboard: Tuesday 4:30 p.m. Town Hall.

Planning Board: Tuesday 7 p.m. Town Hall.

Charlemont

Selectboard: Monday 7 p.m. Town Hall.

Planning Board: Thursday 7 p.m. Town Hall.

Colrain

No meetings listed

Conway

Selectboard: Monday 6 p.m. in Town Office.

Board of Health: Monday 7 p.m. in Town Hall.

Conservation Commission: Tuesday 7:30 p.m. in Town Hall.

Assessors: Thursday 6 p.m. in Town Hall.

Planning Board: Thursday 7 p.m. in Town Office.

Cultural Commission: Friday 5:30 p.m. in Town Hall.

Deerfield

Historical Commission: Monday 5:30 p.m. in Town Office.

Selectboard and Board of Health: Wednesday 6 p.m. in Town Office.

Erving

Recreation Commission: Sunday 3:30 p.m. at the Erving Recreation Center.

Council on Aging: Tuesday 9:30 a.m. at the Erving Senior Center.

Cultural Council: Wednesday 6 p.m. in Town Hall.

Gill

Selectboard: Monday 5:30 p.m. in Town Hall.

Historical Commission: Tuesday 3:45 p.m. in Town Hall.

Cemetery Commission: Wednesday 5 p.m. in Town Hall.

Agricultural Commission: Wednesday 6 p.m. in Town Hall.

Greenfield

Board of Assessors: Monday 9 a.m. in Town Hall.

Library Board of Trustees: Tuesday 5:15 p.m. in library.

Economic Development Committee: Tuesday 6 p.m. in library.

Conservation Commission: Tuesday 7 p.m. in Planning Office.

Board of Health: Wednesday 5:30 p.m. at 20 Sanderson St.

Ways and Means Committee: Wednesday 6 p.m. at Greenfield High School.

Town Council: Wednesday 7 p.m. at Greenfield High School.

Council on Aging: Thursday 2 p.m. in Senior Center.

Greenfield Local Cultural Council: Thursday 6 p.m. in Planning Office.

Planning Board: Thursday 7 p.m. in Planning Office.

Hawley

Selectboard: Tuesday 7:30 p.m. Town Office.

Heath

Selectboard/all boards: Tuesday 7 p.m. Community Hall. Refreshments served.

School Building Transition Team: Wednesday 7 p.m. Heath School building.

Leverett

Historical Commission: Monday 7 p.m. in Town Hall.

Municipal Light Plant: Tuesday 9 a.m. in Town Hall.

Selectboard: Tuesday 7 p.m. in Town Hall.

Leyden

Selectboard: Monday 7 p.m. in Town Hall.

Board of Assessors: Wednesday 6:30 p.m. in Town Hall.

Monroe

Selectboard: Monday 6 p.m. Town Hall.

Montague

Board of Selectmen: Monday 7 p.m. in Town Hall.

Board of Health: Wednesday 5:30 p.m. in Town Hall.

Finance Committee: Wednesday 6 p.m. in Town Hall.

Conservation Commission: Thursday 6:30 p.m. in Town Hall.

New Salem

No meetings.

Northfield

Historical Commission: Monday 4 p.m. in Town Hall.

Finance Committee: Monday 7 p.m. in Town Hall.

Selectboard: Tuesday 6 p.m. in Town Hall.

Agricultural Commission: Tuesday 7 p.m. in Town Hall.

Planning Board Public Hearing: Thursday 7 p.m. in Town Hall.

Orange

Northeast Quabbin Veterans Service District: Monday 3 p.m. in LP Athol Corporation Office.

Water Commissioners: Monday 4 p.m. Water District Office.

Council on Aging: Tuesday 2 p.m. Orange Armory.

Armory Commission: Tuesday 2 p.m. in Orange Armory.

Board of Assessors: Wednesday 5 p.m. Town Hall.

Elementary School Committee: Wednesday 6:30 p.m. Fisher Hill School.

Library Trustees: Wednesday 6:30 p.m. Moore-Leland Library.

Selectboard: Wednesday 6:30 p.m. Town Hall.

Cemetery Commission: Thursday 4 p.m. South Cemetery Maintenance Building.

Town Hall Restoration: Friday 4 p.m. Town Hall.

Rowe

Selectboard: Wednesday 6:30 p.m. Town Hall.

Shelburne

250th Planning Committee: Monday 3:30 p.m. Memorial Hall.

Selectboard: Monday 7 p.m. Memorial Hall.

Finance Committee: Monday 7 p.m. Memorial Hall.

Conservation Commission: Tuesday 7:30 p.m. Memorial Hall.

Shutesbury

Capital Planning Committee: Monday 6:30 p.m. in Town Hall.

Selectboard: Tuesday 6 p.m. in Town Hall.

Community Preservation Committee: Tuesday 7 p.m. in Town Hall.

All Boards Meeting: Tuesday 7 p.m. in Town Hall.

Record Storage Advisory Committee: Wednesday 11 a.m. in Town Hall.

Council on Aging: Thursday 9:30 a.m. in Town Hall.

Master Plan Working Group: Thursday 7:30 p.m. in Town Hall.

Sunderland

Assessors: Monday 6 p.m. in Town Office.

Selectboard: Monday 6:30 p.m. in Town Office.

Capital Planning Committee: Tuesday 6 p.m. in Town Office.

Planning Board: Tuesday 7 p.m. in Town Office.

Water Commissioners: Thursday 6:30 p.m. in Town Office.

Warwick

Board of Health: Wednesday 7 p.m. in Town Hall.

Wendell

Board of Health: Monday 7 p.m.

Conservation Commission: Tuesday 7 p.m. in town office building.

Joint Broadband/Selectboard: Tuesday 7 p.m.

Library Trustees: Tuesday 7 p.m. in library.

Mahar Committee: Tuesday 7 p.m.

Assessors: Wednesday 6:30 p.m.

Selectboard: Wednesday 7 p.m. in town office building.

Whately

Recreation Committee: Monday 6 p.m. in Town Office.

Greater Whately Snowmobile Club: Monday 7 p.m. in Town Office.

250th Celebration Committee: Monday 7 p.m. in Town Office.

Finance Committee: Tuesday 6 p.m. in Town Office.

Assessors: Tuesday 6:30 p.m. in Town Office.

Regional

Hawlemont Regional School District Committee: Tuesday 4:30 p.m. Hawlemont.

Mohawk Trail Regional School District Committee: Wednesday 7 p.m. Mohawk.

Pioneer Valley Regional School District School Committee: Thursday 7 p.m. at Northfield Elementary School.